2011 VERGİ AFFI GELİYOR

2011 VERGİ AFFI GELİYOR….

Aralık ayından beri ha bugün  ha yarın çıkacak dediğimiz VERGİ AFFI nihayet Şubat Ayında yasalaşması kesin gözüküyor.

2011 VERGİ AFFI NE GETİRİYOR;

- Vergi Affı öncelikle 31.12.2010 tarihine kadar ödenmemiş;

1)VERGİ BORÇLARINI,

2)TRAFİK CEZALARINI,

3)İDARİ PARA CEZALARINI,

4)GÜMRÜK VERGİLERİNİ,

5)SİGORTA PRİMLERİNİ

6)EMEKLİ KESENEĞİ VE KURUM KARŞILIKLARINI,

7)İŞSİZLİK SİGORTASI PRİM BORÇLARINI,

8)SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİM BORÇLARINI,

9)DAMGA VERGİLERİNİ,

10)EĞİTİME KATKI PAYLARINI,

11)BELEDİYE SU ALACAKLARINI,

12)BÜYÜKŞEHİR SU VE KANALİZASYON ALACAKLARINI,

Kapsamaktadır.

Bu alacakların ödenmemiş kısımları, TEFE-TÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacaktır. Borcun ödenmesi halinde VERGİ CEZALARINDAN ve GECİKME FAİZLERİ alınmayacaktır.

Dava açılmış alacaklarda Davadan vazgeçmeleri gerekmektedir.
 

Tutarı 120 TL’nin altında bulunan yasanın çıktığı güne kadar ödenmemiş veya tebliğ edilmemiş tüm vergi ve İdari Para Cezalarının tahsilinden Vazgeçilmektedir. Bu Cezaları artık ödemeyeceksiniz.

Tutarı 12 TL altında kalan Otoyol Kaçak Geçiş ücretleri de tahsil edilmeyecektir.

Tutarı 100.000 TL aşmayan ve 31.12.2004 tarihinden önceki dönemlere ait VERGİ ALACAKLARI türü, dönemine bakılmaksızın tahsil edilmeyecektir.

Gümrük Müsteşarlığına bağlı 31.12.2010 tarihinden önceki döneme ait ve tutarı 50 TL aşmayan tüm alacakların tahsilinden vazgeçiliyor.

65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz, ve kimsesiz Türk Vatandaşlarının maaşlarından % 50’sinden fazlasının tahsil edilmesi gerekenlerin bu fazla alınması gerekenler tahsil edilmeyecektir.

Kamu İdarelerince ödenmesi gereken Sağlık sigortası primleri, işsizlik primleri ile T.iş Kurumu tarafından SGK’ya ödenecek primlerin faizleri ve gecikme zamları silinecektir.

TRT’ye olan elektrik alacak katkı payları, Kosgeb, Tedaş, Organize Sanayi Bölgesi, Çevre ve Orman Bakanlığına olan kooperatif borçları, Kültür Bakanlığı tarafından kullandırılan kredilerin, hazineye ait mülklere ait borçların, SGK taşınmazlarının ödenmemiş kira bedelleri, Her kademedeki askeri okulların ve Emniyet teşkilatının okullarında okuyanların ödenmemiş katkı paylarının, tazminatların,  TMO ve Fiskobirlik’e ödenmeyen alacakların, TOBB aidat borçlarının, Esnaf ve Sanatkarlar  ve tüm Odaların Aidat borçlarının asıllarının tamamının ödenmesi halinde, gecikme zammından vazgeçilmektedir.

Her kabahat için 145 TL’nin altında bulunan İdari Para Cezası tebliğ Edilmeyecek, tebliğ edildi ise gecikme zammı alınmayacaktır.

Ayrıca Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Mükellefleri için,

1-     Vergi Borçlarında Yapılandırma yapabilecekler

2-     2006-2009 Yılları arasındaki Gelir Kurumlar ve KDV Matrahlarını arttıranlarda (2010 Yılı dahil edilmeye çalışılıyor.) Vergi İncelemesi yapılmayacak. Yapılsa dahi Vergi salınmayacaktır.


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ