ELEKTRONİK BEYANNAME GÖNDERME TEBLİĞ TASLAĞI HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜMÜZ

1-VUK Tebliğ Taslağının 3.Maddesinin b Fıkrasında Bahsedilen yetkisiz/sözleşme imzaladan gönderenlere ceza verilmesi uygun olacaktır. Ancak Sözleşme yapılması, İnternet Vergi Dairesine gönderilmesi sevhen unutan meslek mensuplarına bize göre program ikaz etmelidir. Aracılık Sözleşmeniz internet Vergi Dairesi Datasında yer almamaktadır. Bu ikaza ragmen beyanname gönderen Meslek Mensuplarına beyanname göndermelerine engel olunacağına, Usulsüzlük Cezası kesilmesi daha doğrudur.

2-Ayrıca Tebliğ’de Aracılık Sözleşmelerinin 2 örnek düzenlenmesi gerektiği, Düzenen Sözleşmelere ait Damga Vergisinin de yasal süresi içerisinde beyan edilip ödeneceği tabidir. Denmesi yararlı olacaktır.

3-Gelir İdaresi tarafından Eğer Şifresi iptal etme yöntemini seçilir ise Şifresi iptal edilen Meslek mensubu başka bir meslek mensubu ile tek bir sözleşme yapmak suretiyle kendine ait mükelleflerin beyannamelerini gönderebilsin. (Tabiki yapılacak sözleşme ile hangi firmalara iat beyanname gönderileceği belirtilmek şartıyla.) aksi halde bir şifre iptali mükelleflerin mahrumiyetine sebep olur.

4-Bize göre, uygulanan hususlara eklenen internet vergi dairesine sözleşmelerin girilmesi haricinde yeni bir uygulama getirmeye gerek yoktur. Sözleşmesini girmeyen meslek mensuplarına bence Usulsüzlük Cezası vererek dikkatlerini çekmek daha doğru yöntemdir. Ayrıca Beyanname gönderirken sözleşmesi olmayan meslek mensuplarına beyannamenin kabul edilmemesi, onaylanmaması bütün bu tartışmaları ortadan kaldıracaktır.

Meslek Mensuplarını bu kadar sıkıntıya sokacak uygulamayı yayınlamak yerine, beyanname kabulünde vedop’ta sözleşmesi olmayan Meslek Mensuplarına beyanname onayını vermemekle tüm sorunlar aşılacağına inanıyoruz.

Bu tebliğ hükümlerinin uygulanabilir, Cezalandırıcı değil, hataları nasıl önleyebiliriz mantığı ile yapılması hepimiz açısından istenen amaçlarımızdandır.

 

Önerilerimi değerlendirmeniz dileklerimle,


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ