SİGORTALI İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ İNTERNET ÜZERİNDEN VERİLECEKTİR.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesi internetten verilecek

Halen yürürlükte bulunan uygulamalara göre, işten ayrılan sigortalılar için İŞKUR’a “işten ayrılma bildirgesi”, ÇSGB’ye “ek-2 çıkış bildirim” listesi ve SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgesinde çıkış tarihi ve nedeninin gösterilmesi gerekmektedir.

Ancak, bu mevcut uygulamaya ek olarak ayrıca örneği SGK tarafından hazırlanan sigortalı işten ayrılış bildirgesi de 1 Ekimden itibaren verilecektir. Sigortalılığın sona ermesine ilişkin bildirimlerin sigortalı işten ayrılış bildirgesiyle sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde e-sigorta ile yapılması gerekecek.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesine kaydedilen bilgiler, ayrıca ilgili aylık prim ve hizmet belgesinde de gösterilir. Aylık prim ve hizmet belgesi ile sigortalı işten ayrılış bildirgesi arasındaki mutabakatsızlık, işverenle yapılacak yazışma sonucunda giderilecek.

Yasal süresi dolmadığı için henüz kuruma verilmeyen aylık prim ve hizmet belgesinde yer alacak sigortalı çalışmalarının kurumca bilinmesini gerektiren diğer hallerde de bu madde gereğince işlem yapılır. Ancak, on günlük süre dolmadan aylık prim ve hizmet belgesi verilmiş ise ayrıca sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilmeyecek.

Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirgesi işlemleri, http://app.ssk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap linkinden yapılabilecek. ancak, link açıldığında sayfanın kapanmaması için açılan sayfada İngilizce olarak sayfanın kapanmasını istiyor musunuz sorusuna “hayır” cevabı verilecek. Evet seçildiğinde sayfa kapanmaktadır.


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ