SİVAS SMMM ODASI'NDA 06.04.2016 TARİHİNDE GELİR VERGİSİ TASARISI VE KURUMLAR VERGİSİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz; “YENİ GELİR VERGİSİ TASARISI BİRÇOK YENİLİK GETİRİYOR” dedi.

Sivas Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının organizasyonuyla Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz tarafından  “Yeni Gelir Vergisi Tasarısı ve Kurumlar Vergisi Semineri”  konulu seminer düzenlendi.

Sivas Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın Konferans Salonunda düzenlenen Semineri AG Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim AŞ. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz tarafından verildi.  Seminere Oda Başkanı Sayın Hasan Coşkun Erkmen’in yanı sıra çok sayıda ilgili katıldı.

Seminer, Sivas Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hasan Coşkun Erkmen’in açış konuşması ile başladı. Başkan Erkmen konuşmasında, Meslektaşlara çalışma iş yüklerinin arttığını, Sivas’da Meslektaşların Eğitim Seminerlerine gelmelerinin onlara güncel tutacağını belirtti. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz’ü ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden oda başkanı Kurumlar Vergisi Beyanname döneminin başlaması nedeniyle bu seminerin önemine dikkat çekti.

Program, Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz’ün sunumuyla devam etti. İnteraktif biçimde, sunumlar, görseller ve pratik bilgilerle devam eden seminer katılımcıların ilgisini çekti. Gündüz, açıklamasında “TBMM’inde Tasarısı görüşülmeye başlayacak olan Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısının Kira beyanlarında, şirketlerin hisse devirlerine, Özel İnşaatların vergilemesinde değişiklik getirdiğine dikkat çekerek, Mükelleflerin yeni tasarı ile nelerin değişeceği konusunda bilgilendirme yapıldı. Yeni Tasarının Vergi Adaleti, kayıt dışılığı azaltıcı, Vergilemeyi arttırıcı unsurlarının olduğu, Ancak Basitlik, Anlaşılabilirlik ve Mükelleflerin Gönüllü uyumu prensiplerine uygun hazırlanmadığı, REFORM Niteliğinden çok Mevcut Gelir vergisi ile Kurumlar Vergisi Kanunlarının birleştirilerek 3-5 vergileme paremetrelerini değiştirmektedir. Bize göre, Vergi Kanunlarında Reform niteliğinde bir değişiklik yapılarak vergide adalet sağlanmalı ve kayıt dışı ile mücadele edilmelidir.” dedi.

Ayrıca YMM Ahmet Gündüz “2015 Kurumlar Vergisi Beyannamesi döneminin 01-25 Nisan 2016 tarihlerinde verilmesi gerektiğini, Kurumlar Mükelleflerinin ödenmeyen Geçici Vergilerini Beyannamelerinde mahsup etmemeleri gerektiğini, Ödenmeyen SGK Primlerini de Gider yazmamalarını, İstisna Kazançlarını da mutlaka beyanname üzerinden indirmeleri gerektiğini 100 TL Kurum Kazancının 20 TL Kurumlar Vergisi olduğu, Kar Dağıtım Stopajı ile Kurumların % 32 Vergi yüklerinin olduğunu” belirtti. 

Soru cevap şeklinde, etkileşimle geçen seminer sonunda Sivas Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hasan Coşkun Erkmen tarafından Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz’e plaket sunuldu. 


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ