BDDK’NIN KREDİ KARTLARIYLA SANAL ALIŞVERİŞE YENİ DÜZENLEME GETİREN KARARI İLE 17.08.2017 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULAMAYA GİRİYOR.

BDDK’nın kredi kartlarıyla sanal alışverişe yeni düzenleme getiren kararı ile 17.08.2017 tarihinden itibaren uygulamaya giriyor.

Tüketici onayı olmadan hiçbir kartla online alışveriş yapılamayacak

BDDK’nın kredi kartlarıyla sanal alışverişe yeni bir düzenleme getiren kararı 17.08.2017 tarihinden itibaren uygulamaya giriyor. BDDK kararına göre, 17.08.2017 tarihinden sonra Kart Sahiplerinin onayı olmadan hiçbir kartla online alışveriş yapılamayacaktır. AG Türkiye Şirket Ortağı Yeminli Mali Müşavir Ahmet GÜNDÜZ; Bu düzenlemenin tüketicileri korumak amacıyla yapıldığını,  geçmişte satın alınmış ve ödemesi düzenli olarak kredi kartından yapılan sanal alışverişler için de uygulanacağını hatırlattı. YMM Ahmet GÜNDÜZ “Tüketicilerin Kredi kartıyla yaptığı online alışverişler için bir kerelik veya düzenli ödeme talimatları verildiği, bu tip online alışveriş talimatların işlemeye devam edebilmesi için de kredi kart sahibi tüketicilerin Bankalarına ek onay vermesi gerekiyor. Bankalarına onay vermeyen veya unutan tüketicilerin ödemeleri yapılmayacaktır.  Bu süre içinde veya daha sonra talimat veren Kart sahibi tüketiciler için sorun olmadığını ancak onay verdikleri tarih ile 17.08.2017 tarihleri arasına denk gelen ödemeleri yapılmayacak olup, bu ödemeleri gecikme cezaları ile birlikte yapmak zorunda kalacaklardır.” dedi.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) aldığı kararla tüm bireysel kredi kartları ve banka kartları yarından itibaren internetten alışverişe kapatılacaktır. İnternet alışverişi yapmayan kart kullanıcılarının, dolandırıcıların açık hedefi olmasını önlemeyi amaçlayan düzenleme, kredi kartları ve banka kartlarının yanlış ve bilgisiz kullanımını da önlenmeyi hedeflemektedir. Kart Sahiplerince Bankasına onay vermeyen Tüketicilerin kartları 17.08.2017 tarihinden itibaren online alışverişe kapatılacak. AG Türkiye Şirket Ortağı Yeminli Mali Müşavir Ahmet GÜNDÜZ; “Bankalar müşterilerine yeni kart gönderirken online internetten alışveriş yapabilme özelliğini kapatarak gönderecek ve kart sahipleri istemedikçe İnternet alışverişine açılmayacaktır. Bu nedenle kart sahipleri kartlarını aldıktan sonra hem yurt içi hem de yurt dışı online internet alışverişi yapabilme özelliğini isterler ise, bankalarına yazılı onayları vererek kartlarının internette online alışverişe açılmasını isteyeceklerdir. Bundan sonra internet alışverişinde kullanabileceklerdir.


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ