2019 YILI ASGARİ ÜCRETİN TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİSİ NEDİR ?

2019 YILI ASGARİ ÜCRETİN TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİSİ NEDİR ?

Ülkemizde Asgari Ücret Tutarı İşverenler açısından önemli bir Maliyet unsuru olup,  Asgari ücretteki artış oranı hem ASGARİ ÜCRET ile çalışanları hem de diğer işçiler açısından önem arz etmektedir. 2018 Yılı Sonu Enflasyon beklentisinin % 25 civarında olması beklenmektedir. Bu sebeplerden dolayı Asgari Ücretin 2018 Yılında Brüt 2.029.50 TL’den 2019 yılı için 2,535,00 TL’ye (Yaklaşık % 25 Oranında) artması beklenmekte olup, 2019 yılında diğer ücretlilere de acaba bu oranda artacak mı ? Beklentilerini getirmiştir.

Ancak Ülkemizdeki 2018 Yılına oluşan ekonomik döviz krizi, Suriye’ye Türkiye’nin müdahale hazırlıkları, ABD’nin Suriye’den son dakika çekilme kararı Türkiye Ekonomisini 2019 yılında da belirsizliklerin beklediğinin göstergesidir. Bu etkinin en aza indirilmesi ve ekonominin canlı tutulmasında önemli bir parametre olan ASGARİ ÜCRET tutarının artışın % 25 oranında yapılmasını engelleyememiştir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 Asgari ücretini ilan edeceği 26 Aralık 2018 günü öncesi değerlendirmelere göre, Asgari Ücretin muhtemelen Agi Dahil NET 2.002,40 TL tutarında belirleneceği öngörülmektedir.

Böylelikle,  İşverenlerin Asgari Ücret artışının hem Asgari Ücretle çalışan personellerde hem de  Diğer Ücrette çalışan personellerin ücretlerinde  2019 Yılı Artış beklentisi % 15 ile % 25 civarında bir artış beklentilerine yol açacaktır.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta mücadele ederken, Dünya Global Sermayesinin Türkiye Ekonomisi’nde Kur Dalgalanmaları ve sermaye çıkışı ile hasar oluşturmaması için istikrarlı bir ortamın yaratılması gerekmektedir. Ekonominin durmaması ve işsizliğin büyümemesi için mutlaka 2019 yılında yatırımların devam etmesi gerekir. Piyasalara güvenin tekrar tesis edilerek hane halkının tasarruf eğiliminden harcama eğilimine tekrar dönmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Asgari ücret artışının işverenlere maliyet etkisinin yanında ekonomiye canlandırma yönündeki olumlu etkisi düşünülerek belirlenmesini önermekteyiz.

 

AHMET GÜNDÜZ

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

SORUMLU ORTAK BAŞ DENETÇİ

 


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ