KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak "dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep" kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatılmıştır.

Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte  Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir.

Başvuruların hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için koronavirüsten olumsuz etkilenildiğine dayanak teşkil eden belgelerin başvuruya eklenmesi önem taşımaktadır. Gerektiğinde işverenle irtibata geçilerek ilave belgeler talep edilebilecektir. İşverenlere başvurusunun alındığı yine aynı yolla en kısa sürede bildirilecek ve başvurular uygunluk tespiti amacıyla Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına gönderilecektir.

Kısa çalışma uygulamasından yararlanılabilmesi için işyerinde kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde yer alan sebepler dışında bir gerekçeyle işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerekmektedir.

Bu kapsamdan kısa çalışma ödeneği başvurunda bulunan işverenler çalışanlarına bu durumu tebliğ etmek ve işverenin kayıt tutma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

 

Bu kayıtlar,

  1. Kısa çalışma bildirimi

Personele kısa çalışmaya başlanacağına dair bildirim yapılmalı ve işçi/işveren tarafından imza edilmeli

  1. Günlük puantaj

Personellerin işe geldiği ve gelmediği günleri günlük bazda takip edilmeli,

  1. Aylık puantaj

Günlük olarak tutulan puantajların aylığa dönüştürülmesi, sadece işveren tarafından hazırlanmalı ve imzalanmalıdır.


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ